اصطلاحات کامپیوتر:Patch چیست؟
در لغت به معنای وصله و پینه است . اما در اصطلاح رایانه به کدی گفته می شود که به منظور ترمیم خطا یا بهبود عملکرد در یک برنامه اجرایی درج می شود که در حقیقت در مفهومی مشابه با معنای اصلی لغت است. وصله ها گاهی به منظور پاسخ به نیازهای پیش بینی نشده و برای افزودن ویژگی های جدید به یک برنامه ارائه می شود تا نسخه جدید برنامه عرضه شود.

Crack چیست؟
گاهی برای از بین بردن محدودیت های برنامه ها، افراد آشنا به فن، مستقیما فایل اجرایی برنامه را دستکاری می کنند و آن فایل را به عنوان نسخه crack شده عرضه می کنند که باید روی فایل اصلی برنامه رونوشت شود. حجم این نوع فایل ها معمولا به اندزه فایل اصلی برنامه است.

Keygen چیست؟
مخفف عبارت تولید کننده کلید (Key Generator) است. keygen برنامه ای است که با توجه به روال تشخیص کلید در نرم افزارها، به تولید کلیدهای معتبر برای برنامه می پردازد تا محدودیت های برنامه از میان برداشته شود. این روش نیز که عملی غیرقانونی است بهترین روش نفوذ به نرم افزار است و با این کار می توان مطمئن بود که محدودیت های برنامه بدون اشکال از میان برداشته می شود. با این کار برنامه تصور می کند که شما با پرداخت هزینه نرم افزار، کلید را از شرکت سازنده خریداری کرده اید.

Graphic Resolution چیست؟
رزولوشن یا تفکیک پذیری، معیاری برای اندازه گیری کیفیت تصاویر چاپ شده بر نمایشگر یا روی کاغذ است. تفکیک پذیری بیان کننده تعداد نقطه بر اینچ است. مقادیر بالاتر dpi کیفیت گرافیکی برتر را نشان می دهند.

Touch-pad چیست؟
وسیله ای ورودی برای کامپیوترهای قابل حمل است. حرکت یک شی مانند یک قلم یا انگشت در سرتاسر تخته رسم لمسی، باعث حرکت یک اشاره گر بر روی صفحه می شود. ضربه زدن با انگشت بر روی لایی، همانند کلیک با دکمه ماوس است. همچنین به آن " حساس به فشار " یا " تخته رسم حساس به تماس " هم گفته می شود.

Touch Screen چیست؟
یک نوع نمایشگر به همراه تابوی مستقیم حساس به تماس که تماس انگشت را به عنوان ورودی بر صفحه نمایش ثبت می کند.
برخی به جای استفاده از فناوری حساس به لمس بودن، از باریکه های نور یا پرتو درسرتاسر صفحه نمایش برای ساخت یک شبکه ( Grid ) که توسط حضور یک انگشت نزدیک صفحه نمایش منقطع شده است، استفاده می کنند.
هنگ (Hang) چیست؟
اصطلاحی است که در هنگامی به کار می رود که یک کامپیوتر شخصی یا ابزارهای محاسباتی الکترونیکی دیگر در هنگام کار، خارج از اراده کاربر قفل می شوند. در این حالت دستگاه به هیچ یک از ورودی ها و اعمال کاربر واکنش نشان نمی دهد. 
قفل شدن ممکن است علت های گوناگونی داشته باشد، مانند گیر کردن چند خط برنامه در حلقه های بی پایان، داغ کردن بخشی از دستگاه، مخدوش بودن بخشی از حافظه و مانند آن.

Kernel چیست؟
بخش اصلی یک سیستم عامل را کرنل یا هسته گویند. کرنل کارهای ابتدایی اما بسیار مهم سیستم عامل، مانند مدیریت منابع کامپیوتر، آغاز به کار برنامه ها و مدیریت زمان را بر عهده دارد..
یا اثر انگشت فایلها چیست؟.md5
آیا می دانید در دنیای کامپیوتر هر فایل دارای یک اثر انگشت منحصر به فرد است این اثر انگشت md5 checksum یا ام دی 5 یا message-digest algorithm 5 یا کد هش /hash code نامیده می شود md5 معمولا در سایت های دانلود نرم افزار دیده می شود به دلیل اینکه هر تغییر کوچک و بزرگ در فایل یا برنامه سبب تغییر کلی md5 یا اثر انگشت آن می شود.
استفاده های فراوان md5 checksum
از اثر انگشت فایل استفاده های بسیاری می شود مثلا برای تست صحت فایل ها: برای اینکه بفهمیم در هنگام انتقال فایل ها آیا تغییری در اثر خطا یا عوض شدن با فایلی مخرب ایجاد شده است از md5 استفاده می شود اثر انگشت هر فایل با ام دی 5 یک کد با طول ثابت (32 کاراکتر) است مثلا اگر md5 یا اثرانگشت فایلی به بزرگی 100 مگابایت را با اثر انگشت فایلی به حجم چند کیلوبایت از نظر طول کد تولید شده مقایسه کنید یکسان است از این مطلب یک چیز مهم برداشت می شود: کد تولید شده توسط md5 یک طرفه است یعنی نمی توان از کد به فایل رسید این ویژگی باعث استفاده های بیشتری از md5 check sum می شود مثلا بعضی برنامه نویسان برای چک کردن صحت یک رمز از md5 استفاده می کنند یا بعضی از آنتی ویروس ها کد md5 ویروس ها را در دیتابیس خود ذخیره کرده و در هنگام اسکن فایل اثر انگشت فایل را تولید و با پایگاه داده ای خود مقایسه می کنند که البته این روشهای استفاده پسندیده نیست و مثلا می توان با تغییری بسیار کوچک مثل افزودن چند بیت بی مصرف به ویروس یا فایل مخرب کد md5 checksum آن را تغییر داد همچنین در سال 2007 گروهی از محققان شامل arjen lenstra روشی را شرح کردند که با آن می توان دو فایل با یک اثر انگشت تولید کرد ولی باید توجه داشت که مساوی شدن کد ام دی 5 دوفایل یک در عدد 3 /4 در 10 به توان 34 است. در ویکیپدیا و همچنین نرم افزار هایی به نام هایی چون md5 crack یا md5crk برای پیدا کردن رمز های کد شده توسط md5 وجود دارند.
استفاده از md5 و اما استفاده از md5 برای کاربران اینترنت 
برای استفاده از md5 برای چک کردن اینکه آیا فایل دانلود شده به صورت کامل است و اینکه فایل توسط ویروسی آلوده نشده و غیره باید در صفحه دانلود نرم افزار یا فایل به دنبال کد md5 آن بگردید و بعد از دانلود و تولید کد md5 با نرم افزاری که در ادامه توضیح داده شده است و چک کردن برابری دو کد تولید شده اگر برابر بود فایل کاملا درست بوده و اگر برابر نبودند معلوم می شود که یا فایل ناقص دانلود شده است یا یک فایل دیگر دانلود شده یا فایل تغییر یافته و توسط ویروسی آلوده شده است
بهترین نرم افزار تولید اثر انگشت فایل یا md5 checksum 
چطور کد md5 را تولید کنیم؟ در سیستم عامل های لینوکس،یونیکس وغیره به جز ویندوز ابزارهایی برای تولید کد md5 وجود دارد برای ویندوز نیز ابزارهای فروانی وجود دارد . با باز کردن این برنامه ها پنجره انتخاب فایل ظاهر می شود و می توانید با انتخاب فایل یا برنامه مورد نظر کد md5 آن را محاسبه کرده و نمایش می دهد در صورتی که حجم فایل بالا باشد تولید کد کمی زمان می برد و در این زمان پنجره دیگری که میزان محاسبه کد را نمایش می دهد را دربر دارد همچنین می توانید با راست کلیک بر پنجره برنامه و انتخاب گزینه context menu association و با راست کلیک روی هر فایلی کد md5 checksum را به راحتی هرچه تمام تر تولید کرد .