ناتوانی جنسی در مردان

از آنجایی که مردان زیادی در جامعه ما از این وضعیت رنج می برندو بیماران متععدی در این مرد به اینجانب مراجعه کرده اند با توجه به فقدان آموزش های لازم در این ارتباط در جامعه فعلی کشورمان لازم دیدم که در این رابطه مقاله ای را در وبلاگ قرار دهم که از یکی از سایتهای اینترنتی در یافت نمودم.علاقمندان و افراد مسلط به زبان شیرین انگلیسی میتوانند به سایتهای مربوطه مثل سایت www.cdc.gov ویا سایتwww.medscape.com مراجعه نمایند.Premature ejaculation انزال زودرس
تعریف:انزال و خروج مایع منی کمتر از 2 دقیقه بعد از دخول و انجام عمل مقاربت
انزال زودرس شایع‌ترین مشکل جنسی مردان است که تاثیرات عمیقی برزندگی زناشویی افراد دارد

اغلب کسانی که دچار این بیماری هستند به دلایل مختلف اخلاقی و فرهنگی از مراجعه به پزشک امتناع می‌کنند..
اگر بیماری اختلال نعوظ شایع‌ترین بیماری جنسی مردان بالای 40 سال باشد، قطعا انزال زودرس شایع‌ترین بیماری جنسی مردان زیر 40 سال است. حتی برخی از دانشمندان با در نظر گرفتن کل مبتلایان این بیماری نسبت به کل جمعیت مردان، انزال زودرس را شایع‌ترین بیماری جنسی در کل مردان می‌دانند.
در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته که امکان آمارگیری در این زمینه وجود دارد، برآورد می شود30 تا 70 درصد مردان به نوعی در طول عمر خود دچار این بیماری می شوند. در ایران آمار دقیقی در این‌باره وجود ندارد، چرا که اغلب کسانی که دچار این بیماری هستند به دلایل مختلف اخلاقی و فرهنگی از مراجعه به پزشک امتناع می‌کنند. اگرچه همه این بیماران از یافتن راه‌حلی برای رهایی از شر آن خوشحال می‌شوند.
انزال زودرس عبارت است از انزالی که زودتر از زمان دلخواه زوجین رخ دهد و باعث نارضایتی یک یا هر دوی آنها شود. یعنی حتی اگر زوجه نیز در اغلب نزدیکی‌ها احساس کند که انزال همسرش زود تر از زمان مورد انتظار اوست و این حالت باعث نارضایتی او شود، حتی اگر مرد چنین احساسی نداشته باشد، انزال مرد، زودرس بوده و باید بررسی شود. به عبارتی اگر انزال مردی پس از 8 دقیقه صورت گیرد و همسرش در عرض 5 دقیقه ارضا شود، انزال مرد به موقع بوده و زودرس محسوب نمی‌شود. در حالی که اگر مردی حتی پس از 20 دقیقه فعالیت جنسی به انزال برسد ولی همسرش پس از 35 دقیقه ارضا شود، انزال مرد زودرس در نظر گرفته می‌شود.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که انزال زودرس در بسیاری از افراد و در برخی از موارد وجود دارد ولی آن انزال زودرسی بیماری تلقی می شود که در بیش از 50 درصد نزدیکی‌های فرد رخ دهد. یعنی مردی دچار بیماری انزال زودرس است و باید درمان شود که در بیش از نیمی از موارد نزدیکی های خود دچار انزال زودرس شود.
هیجان بی‌مورد
انزال زودرس در اغلب موارد یک مشکل روانی محسوب می شود و در آن اندام‌های تناسلی فرد اصلا دچار اختلال نیستند. در واقع تصور می‌شود کسانی که دچار انزال زودرس هستند، در اولین تجربیات جنسی خود برای رسیدن به انزال زودتر به دلایل مختلف فرهنگی و گاهی مذهبی تحت استرس بوده اند و همین تصور و ذهنیت اولیه در طول زندگیشان باعث ایجاد انزال زودرس شده است.
البته آنچه مسلم است ، این است که زنان معمولا دیرتر از مردان ارضا می‌شوند و عدم آگاهی زوجین از چگونگی ایجاد تطابق، زمان طولانی ارضا شدن زوجه و زمان کوتاه‌تر زوج، باعث نمود بیشتر و عذاب آورتر این مشکل می‌شود. در حالی که می‌توان با یک آموزش درست در این زمینه از احساس نارضایتی زوجین جلوگیری کرد.
مشکلات روانی که به اشکال مختلف می‌توانند باعث ایجاد انزال زودرس شوند زیادند. مثلا اضطراب، هیجان و استرس‌های روانی که فرد در زندگی روزمره خود دچار آنها می شود در بروز بیماری انزال زودرس نقش مهمی ایفا می‌کنند. معمولا این هیجانات و استرس‌ها باعث می‌شوند تا فرد در حین نزدیکی توانایی خود را در راحتی و تمرکز روی رابطه جنسی از دست داده و انزال زودرس رخ دهد. یکی دیگر از مسایلی که از طریق ایجاد مشکل روانی باعث بروز انزال زودرس می‌شود، ترس از بروز اختلا‌ل نعوظ است. در واقع ترسی که فرد نسبت به از دست دادن نعوظ دارد باعث می‌شود تا به صورت ناخودآگاه انزال زودتر از موعد رخ دهد. البته در موارد نادری هم مصرف برخی داروها مثل بعضی از داروهای اعصاب باعث بروز انزال زودرس می‌شود.
برای درمان انزال زودرس باید ابتدا حجب و حیای کاذب را کنار گذاشت و به روانپزشک مراجعه کرد. روانپزشک بر اساس نتایج بررسی‌های که می‌کند معمولا دو یا هر سه روش درمان اصلی انزال زودرس را تجویز می‌کند، یعنی: سکس درمانی، دارو درمانی و روان درمانی.
روش سکس درمانی چهار مرحله دارد. در مرحله اول، فعالیت جنسی شروع شده و به صورت معمول ادامه می‌یابد. در مرحله دوم، وقتی احساس انزال به فرد دست داد، فعالیت جنسی باید فورا متوقف شده و بیمار باید سر‌آلت تناسلی خود را محکم فشار دهد وبرای چند ثانیه نگه دارد تا احساس انزال از بین برود. در مرحله سوم ، باید برای حدود2 تا 3دقیقه صبر کرد و سپس دوباره به فعالیت جنسی ادامه داد. این مراحل باید تا زمانی که دلخواه زوجین باشد، تکرار شود. انجام این روش به تدریج باعث طولانی شدن زمان انزال در مرد می‌شود، البته می توان به جای فشار دردناک سر آلت برای 2 تا 3 دقیقه رابطه جنسی را قطع کرد و دو مرتبه شروع کرد.
برای درمان انزال زودرس به روش دارو درمانی، از داروهای زیادی می‌توان استفاده کرد که رایجترین آنها انواعی از ضدافسردگی‌ها به نام مهارکننده‌های اختصاصی بازجذب سروتونین مثل سرترالین، فلوکستین و پاروکستین هستند. البته این داروها از طرف اداره نظارت غذا و داروی آمریکا برای درمان انزال زودرس تایید نشده اند. معمولا یک قرص با دوز کم چند ساعت قبل از نزدیکی به خوبی می‌تواند زمان انزال را به مقدار قابل‌ملاحظه‌ای افزایش دهد.
البته باید در نظر داشته باشید که هر یک از این داروها می‌توانند عوارض خاص خود را به همراه داشته باشند. عوارضی مثل اختلالات خواب، مشکلات قلبی و غیره که هر یک به تنهایی ایجاب می‌کند تا این داروها را تحت نظر پزشک مصرف شود. یکی دیگر از روش‌های دارودرمانی که می تواند در درمان انزال زودرس مفید باشد، مالیدن ژل یا کرم لیدوکائین روی آلت تناسلی مذکر است که از طریق کاهش احساس آلت تناسلی، باعث طولانی شدن زمان انزال می‌شود. این روش با قطع مصرف لیدوکائین، تاثیر خود را از دست می‌دهد. در روان درمانی، خصوصا در کسانی که به سکس درمانی و دارودرمانی پاسخ مناسبی نمی‌دهند، مشکل زمینه‌ای روانی فرد از طریق صحبت کردن و مشاوره بر طرف می‌شود. این روش هم باید توسط یک متخصص انجام شود.

انزال زودرس اغلب بخاطر آگاهی نداشتن از مکانیسم های حسی و نقاط حساس بدن است دو شریک جنسی باید یکدیگر را بشناسند .
اغلب این افراد مسائل روانشاسی عمده ای ندارند بعضی از این دلایل عبارتند از :
اضطراب ، هیجان ، تجربه های منفی مانند استمنائ سریع و روابط جنسی نامشروع و غیره .
به کمک درمان های روانشناسی جنسی هشتاد تا نود درصد این مردان بهبود می یابند .
اقدامات دیگر جهت بالابردن زمان انزال عبارتند از :
استفاده از بیحس کننده های موضعی در قسمت تحتانی نزدیک به سر آلت ده دقیقه قبل از نزدیکی .
تکنیک توقف و شروع(stop-start technique)
در این متد مرد درمرحله نزدیک انزال حرکات جنسی را متوقف و پس از فروکش کردن احساس انزال حرکات را ادامه می دهد و این کار را چند بار تکرار می کند و سپس اجازه می دهد انزال صورت گیرد با این روش فرد پس از مدتی می تواند زمان انزال خود را بالا ببرد .
تکنیک فشردن (squeeze technique)
روش فشردن در دهه ی ۶۰ میلادی توسط مسترز و جانسون ارائه شد
در این متد فرد ویا شریک جنسی وی را از لحاظ جنسی به آرامی تحریک میکند ، سپس هنگامی که فرد به نزدیک لحظهء انزال رسید ، با انگشتهای نشانه و شصت حلقه ای به دور آلت درست میکند و محکم آنرا میفشارد تا وقتی که فشار جنسی فروکش کند. سپس مجددا مراحل بالا را برای سه بار تکرار میکنند و دفعهء سوم اجازهء انزال را میدهند .با تکرار این کار 1 تا 2 مرتبه در هفته کنترل جنسی انها بالا میرود و زمان نزدیکی را میتوانند افزایش دهند .

داروها : گاهی در درمان انزال زودرس پزشکان متخصص از داروهای ضد افسردگی مانند کلومیپرامین فلوکستین و غیره استفاده می کنند .
به تازگی در مطالعاتی که بر روی 2500 مرد در آمریکا صورت گرفته است مصرف30 میلیگرم داروی داپوکسیتین در 1 تا 3 ساعت قبل از مقاربت موجب تاخیر در انزال از 0.92 دقیقه به 2.78 دقیقه و مصرف 60 میلیگرم از این دارو موجب تاخیر انزال از 0.92 دقیقه به 3.32 دقیقه شده است که هنوز ای دارو به تایید انجمن دارو و غذای آمریکا نرسیده است
Erectile dysfunction اختلالات نعوظ
تعریف : اختلال نعوض عبارت است از عدم توانائی آالت تناسلی در ایجاد نعوظ یا حفظ نعوظ به مدت کافی جهت انجام عمل مقاربت .
در بین سن 40 تا 70 سالگی در 52% افراد به علتهای مختلف این اختلال وجود دارد در 17% خفیف و25% متوسط و10% شدید با افزایش سن موارد متوسط و شدید 2-3 برابر افزایش می یابد
علت ها:
1- اختلالات روانی
شامل:اضطراب-روابط غیر دوستانه-عدم تحریک جنسی-افسردگی و اسکیزوفرنی
2-اختالالات عصبی
شامل:بیماریهای اعصاب مانند نوروپاتی ناشی از( دیابت-الکلیسم مزمن-کمبود ویتامین)
صدمه مستقیم به اعصاب در اثر جراحیهای پروستات-جراحی رکتوم(مقعد)
3-اختلالات هورمونی
شامل:کم کاری غدد جنسی در اثر تومورهای مغزی(تالاموس)-درمانهای دارویی سرطان پروستات-پرکاری تیروئید-کم کاری تیروئید-سندرم کوشینگ و بیماری آدیسون
4-اختلالات شریانی
شامل بیماریهای شریانی خارج از آلت (Extrapenile ) که عروق آئورت-پودندال و .. را درگیر میکند که با جراحی قابل درمان است
و بیماریهای داخل آلت(Intrapenile ) که ناشی از آترواسکلروز در اثر پیری و یا دیابت میباشد که با جراحی قابل درمان نیست
5-اختلالات وریدی
مانند بیماری پیرونی و سایر
6-اختالات ناشی از داروها
آنتی سایکوتیک ها(ضد جنون)-داروهای ضد فشار خون-پرازوسین-ترازوسین-دوکسازوسین-اسپیرونولاکتون-الکل-سایمیتیدین-کتوکونازول
7-بیماریهای ایجاد کننده اختلال نعوظ
دیابت(50% دیابتی ها اختلال نعوظ دارند( این بیماران به ویاگرا جواب نمیدهند)
بیماران ریوی(ترس از تنگی نفس باعث اختلال نعوظ میشود)
بیماران قلبی(افسردگی واضطراب و نارسایی شریانی)
بیماران کلیوی(در اثر اختلالات شریانی و وریدی)
سیروز کبدی-ضعف مفرط و لاغری شدیدبعد از مصرف ویاگرا به موارد زیر توجه شود:

عوارض جانبی ویاگرا:در صورت بروز هریک از عوارض زیر مخصوصا عوارض جدی باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود
عوارض معمول:سردرد-احساس ناراحتی در معده-اسهال-سرگیجه-گرفتگی بینی-برافروختگی
عوارض جدی و خطرناک:
-کاهش ناگهانی بینایی:این عارضه در اثر استفاده از ویاگرا و داروهای مشابه مانند تادالافیلو واردنافیلایجاد میشود و در صورت ایجاد آن مصرف دارو سریغا باید قطع شود و به پزشک مراجعه شود
-هر گونه تغییر در وضعیت دید
-دیدن حاشیه آبی رنگ اطراف اشیا یا مشکل بودن تشخیص رنگ آبی از سبز
-نعوض دردناک
-نعوظ طولانی مدت بیشتر از 4 ساعت بعد از مصرف دارو
-غش کردن و کاهش هوشیاری
-احساس درد در قفسه سینه
-سوزش و خارش هنگام ادرار کردن
-پیدایش عوارض پوستی مانند راش
ویاگرا باید در محفظه دربسته و دور از دسترس اطفال در دمای اتاق و دور از گرما نگهداری شود
تادالافیل(Cialis) و واردنافیل(Levitra) از خانواده ویاگرا هستند و عوارض مشابه با ویاگرا دارند در کشور ما کمتر استفاده میشوند

داروهای دیگر:

2-یوهیمبین
در اختلالات نعوظ ناشی از عوامل روانی کاربرد دارد
3-ترازودون
یک داروی ضد فشار خون است که گاهی باعث نعوذ میشود همراه با یوهیمبین و در شب مصرف میشود
4-آپومورفین
مصرف 2 تا 4 میلیگرم از این داروتا 2 ساعت بعد از مصرف امکان نعوذ کافی میدهد

درمانهای غیر دارویی اختلال نعوذ:
بستگه به علت ایجاد اختلال درمان با تغییر سبک زندگی-هورمون درمانی- درمان روانی جنسی-تغییر داروهایی که موجب اختلال میشوند -درمان با دستگاه واکیوم و همچنین از درمانهای جراحی شامل جراحی عروق آلت-پروتز آلت استفاده میشود

 

/ 0 نظر / 362 بازدید