معرفی ماده مخدر شیشه

  1. همه چیز درباره ماده مخدر شیشه (کریستال) قسمت اول

یکی از موادمخدر جدید که در بازار قاچاق عرضه می‌شود آیس ، شیشه یا کریستال است. وجه تسمیه این ماده‌مخدر به این دلیل است که شکل ظاهری این ماده شبیه شیشه‌ای که خرد و پودر شده باشد و یا تکه‌های ریز یخ و یا خرده‌های ریز نبات است. به این دلیل به آن در کشور ما شیشه گفته می‌شود و در اروپا و آمریکا بیشتر به نام آیس شناخته می‌شود. شابو که در آسیای جنوب‌شرقی و خاوردور رواج دارد نیز شباهت‌هایی با این ماده دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که مهمترین ترکیب این ماده‌مخدر آمفتامین است. سابقه تولید و مصرف آمفتامین به قبل از جنگ جهانی دوم می‌رسد و در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان یک داروی مؤثر در رفع افسردگی سربازانی که مشغول جنگ بودند و یا نیروهایی که قرار بود چندین شبانه‌روز را به صورت پیوسته به نبرد مشغول باشند و فرصت استراحت نداشتند برای بالا بردن سطح انرژی آنان استفاده می‌شد. با گذشت زمان و مشخص شدن عوارض خطرناک این ماده و اعتیاد به آن کاربرد این ماده به عنوان دارو به تدریج کنار گذاشته شد اما سوداگران و تولیدکنندگان موادمخدر استفاده از این ماده را در تهیه موادمخدر در دستور کار خود قرار دادند. شاید اولین و مهمترین ماده‌مخدری که از آمفتامین به دست آمد و در سطح وسیع مورد مصرف قرار گرفت اکستازی باشد. قرص اکستازی از چند سال پیش به ندرت در کشور ما مشاهده و مصرف می‌شد اما در سال‌های اخیر مصرف آن افزایش یافت و انواع و اقسام این قرص در بازار قاچاق مشاهده شده است.
مصرف اکستازی در پارتی‌ها ومیهمانی‌ها به عنوان یک ماده انرژی‌زا مصرف می‌شود و مصرف‌کنندگان آن می‌توانند ساعت‌ها بدون استراحت بیدار بمانند و از انرژی‌های نهفته یا ذخیره شده در جسم خود در حد بالایی بهره‌برداری نمایند که پس از مدتی شدیداً با کمبود انرژی مواجه‌ می‌گردند که از ظاهر آن‌ها کاملاً مشخص می‌شود. متأسفانه یکی از تبلیغات غلط در مورد این ماده‌مخدر این است که حتی رسانه‌های جمعی از آن به عنوان قرص شادی یاد می‌کنند درحالیکه این ماده از خود هیچ‌گونه انرژی و شادی ندارد و انرژی‌های ذخیره شده جسم را به یکباره آزاد می‌کند و انرژی که بایستی در طول چندین شبانه‌روز مصرف شود ، یک‌شبه استفاده می‌شود و بعد از تمام شدن اثر آن شخص مصرف‌کننده به شدت احساس رکود و خستگی می‌کند و این آغازی است برای مصرف دوباره و دوباره تا اعتیاد کامل که متأسفانه مصرف‌کنندگان اکستازی به طرف شیشه و کراک کشیده شده‌اند .
در حال حاضر آمار مراجعه‌کنندگان به کنگره 60 نشان می‌دهد مصرف شیشه در مقایسه با اکستازی افزایش بیشتری یافته است. شیشه تقریباً همان خواص اکستازی را دارد با این تفاوت که اکستازی اغلب به صورت قرص و خوراکی و به ندرت به وسیله روش جذبی از طریق پوست استفاده می‌شود اما شیشه به صورت تدخین یا کشیدنی. برای مصرف شیشه ابزار مخصوص وجود دارد که به آن پایپ گفته می‌شود و شبیه یک چپق شیشه‌ای است که کاربرد آن بیشتر در خارج از ایران مشاهده شنشئگی حاصل از مصرف این ماده تقریباً شبیه هیچ مادمخدر دیگری نیست. عوارض مصرف این ماده ، بسیار خطرناک و سنگین است. مصرف‌کنندگان این ماده در ابتداء مصرف پس از مصرف گاه تا 72 ساعت حتی یک دقیقه نمی‌خوابند. در این مدت توهم شدید و خیره شدن به یک نقطه خاص برای چندین ساعت و همینطور رفتارهای بی‌پروا ، از حالات نشئگی این ماده محسوب می‌شود. بعضی از مصرف کنندگان شیشه پس از مصرف با توجه به توهم شدید به تصور پرواز خود را از پنجره ساختمان چند طبقه به پایین پرتاب کرده‌اند. پس از بین رفتن اثر این ماده شخص مصرف‌کننده طوری احساس خستگی و کوفتگی می‌کند که ممکن است حدود 48 ساعت یا 2 شبانه‌روز به صورت پیوسته خواب باشد و پس از بیداری سر دردهای شدید ، بی‌قراری ، لرزش و حرکات غیرعادی اعضاء بدن مثل دست و سر از حالات آن است. ده است. اما در کشور خودمان مصرف‌کنندگان شیشه ابزار دیگری را جایگزین این چپق شیشه‌ای یا پایپ کرده‌اند که به راحتی با یک لامپ درست می‌شود. به این صورت که انتها یا سرپیچ لامپ روشنایی را جدا کرده و آن را به همراه محتویات لامپ بیرون‌ می‌آورند ، سپس شیشه را داخل این حباب توخالی ریخته و با قرار دادن یک لوله خودکار در داخل آن و مسدود کردن انتهای آن با ماده‌ای مثل آدامس ، آماده مصرف می‌شود. در مرحله بعد با شعله فندک شیشه داخل حباب را از بیرون حرارت می‌دهند و از طریق لوله‌ای که از انتهای حباب بیرون آمده است به صورت کشیدنی مصرف می‌شود.
مصرف‌کنندگان شیشه برای از بین بردن این حالت معمولاً دوباره مصرف می‌کنند و مانند سایر موادمخدر فرایند اعتیاد آغاز می‌شود و پس از مدتی مصرف‌کننده شیشه تبدیل به یک معتاد تمام‌عیار می‌شود که البته با معتادان و مصرف‌کنندگان سایر موادمخدر مثل تریاک و حتی هرویین بسیار تفاوت دارد. عوارض مصرف شیشه را در طول چندماه ، حتی مصرف هرویین در طول چندین سال به وجود نمی‌آورد. مصرف‌کننده شیشه در حالت خماری آن دست به حرکات جنون‌آمیزی می‌زند که شاید از دیوانگان زنجیری هم سر نزند. از مهمترین عوارض طولانی مدت مصرف شیشه که معمولاً بعد از گذشت کمتر از 6 ماه مصرف خود را نشان می‌دهد اختلال شدید در عملکرد دریچه پروستات است که معمولاً ادرار و اسپرم با هم دفع می‌شوند. آسیب‌های شدید کبدی و جوش‌های صورت ، کوچک شدن بیضه‌ها به همراه درد شدید و تضعیف قوای جنسی از دیگر عوارض این ماده‌مخدر خطرناک است. متأسفانه در صحبتهای عامیانه گفته می‌شود که شیشه چون مرفین ندارد پس اعتیاد هم ندارد. درحالیکه براساس نتیجه تحقیقات علمی و مشاهدات و تجربه‌های عینی ، هر ماده ای که مصرف آن انسان را از تعادل طبیعی خارج کند مستقیماً روی سیستم تولیدکننده مواد شبه‌افیونی و ضددرد اثر می‌گذارد و باعث تخریب آن می‌شود. طیف ترکیبات مواد شبه‌افیونی که در جسم انسان تولید می‌شود به قدری گسترده و ناشناخته است که به غلط تصور می‌شود فقط مرفین یا مشتقات آن روی آن اثر می‌گذارد هرچند همین موضوع را هم بسیاری نمی‌دانند اما تحقیقات کاربردی با قدرت و اطمینان این موضوع را ثابت کرده است که کلیه موادی که انسان را از حالت تعادل طبیعی خارج می‌کند ، شامل هرویین ، تریاک ، شیره ، الکل ، حشیش ، کراک ، شیشه ، اکستازی ، قرص‌های خواب‌ ، آرامبخش و ضدافسردگی که بدون تجویز پزشک مصرف گردد نیز مستقیماً روی این سیستم اثر می‌گذارند و باعث تخریب آن می‌شوند شیشه یک ماده مخدر بسیار قوی و خطرناک است و اعتیاد آن در مقایسه با مواد مخدر شناخته شده نظیر تریاک و هروئین بسیار سنگین‌تر و خطرناکتر است اما هر نوع اعتیادی قابل درمان است. هم‌اکنون بسیاری از مصرف‌کنندگان شیشه از طرق مختلف به درمان قطعی رسیده‌اند .

«شیشه» اولین ماده مخدرمرگ‌آور کشور

کریستال یا شیشه ماده اعتیادآوری است که شیوع مصرف آن درکشوربهعنوان یک ماده محرکازحدود شش سال پیش و ورود این مادهبهایرانبهوسیله قاچاق آغاز شد، اما متاسفانه با گسترش تولید داخلی و اضافه کردنهروئینبهترکیبات این ماده، علاوه برافزایش مصرف در بین جوانان، تخریبات جسمی آن نیز در کنار آسیب‌های روانی مصرف،بهشدت افزایش یافت،بهگونه‌ای که این ماده در حال حاضر با ترکیب «هروئین زیاد و مت آمفتامین کم» و با ایجاد بیشاز۹۰درصد آسیب جسمی، اولین ماده مخدر مرگ آور در کشور و در تمام دنیاست.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، کریستالبهعنوان یک داروی مت آمفتامین یعنی یک دارویمحرک و با ترکیباتی مانند «مت آمفتامین + داروهایی چون آنتی هسیتامین»بهعنوان یک محرک قوی در بین جوانان توزیع شد.

مصرف مواد محرک یعنی مت آمفتامین‌هابهتنهایی، اعتیاد جسمیبههمراه ندارد، بلکه با ایجاد اعتیاد روانی،عوارضی مانند خمودگ

ی، افسردگی و گوشه‌گیری را در پی خواهد داشت.

اما متاسفانه با توجهبههزینه بالای تهیه «شیشه» با ترکیب مت آمفتامین وبهعنوان داروی محرک، افزودن هروئینبهترکیبات این ماده آغاز شد کهازاین طریق علاوه بر عوارض مت آمفتامین یعنیتحرک زیاد، کاهش خواب، افزایش انرژی، پرخاشگری و پرحرفی، پیری زودرس، تضعیف سیستمایمنی بدن و در صورت مصرف طولانی، جنون، عوارض جسمی دیگریازجمله وابستگی و اعتیاد شدیدبههروئین نیزبهآن اضافه شد.

دکتر محمد علی شهرکی ـ روانپزشک و مدیر اجرایی جمعیت آفتاب ـدر گفت‌وگو با ایسنا، با اشارهبهاین کهشیشه یا کریستالبهعنوان یک ماده محرک،مصرف تفریحی زیادی در جامعه پیدا کرده است، اعلام کرد: گرچه این ماده معمولابههمراه سایر مواد مخدر مانند تریاک، هرویینو یا کراک استفاده می‌شود و مصرف تکی چندانی ندارد، اما متاسفانه با توجهبهافزایش شیوع مصرف آن، باید توجه بیشتریازسوی مسوولان نسبتبهآگاه‌سازی جامعه در مورد عوارض شدید اینماده صورت گیرد.

وی هشدار داد: این مادهبهدلیل این که برای تولید لزومابههروئیننیاز ندارد، قاچاق گسترده‌ای هم ندارد وبههمین دلیل تولید داخلی آنبهویژه باترکیب هروئین افزایش یافته است که این امر زنگ خطر جدی برای مسوولان محسوب می‌شود.

مدیر اجرایی جمعیت آفتاب اعلام کرد: قیمت کنونی تهیه هر گرمشیشه ۱۰۰ هزار تومان است که البته قیمت بالای آن عاملی برای کاهش خرید و مصرف اینماده محسوب نمی‌شود.

 

 

به گزارش مهر، اعتیادبهمواد مخدر بلای خانمانسوزی است که کیان خانواده و جامعه را مورد تهدید قرارداده و عدم برخوردبهموقع و اثربخش با اینپدیده نابهنجار اجتماعی ـ که تصاویر زیر تنها بخشیازآنچه در سطح شهر می گذرد را نشان می دهد ـضمن کاستنازقبح این ناهنجاری اجتماعیموجبات نا امنی و مزاحمت برای شهروندان را فراهم کرده است… امیدواریم مسئولانپرتعدادی که وظیفه برخورد با پدیده شوم اعتیاد را دارند،ازجمله ستاد مبارزه با مواد مخدر و ناجا و…بهمسئولیت خود عمل کنند.


مصرف مواد در کنار منازل مسکونی ـ توزیع چای و مواد غذایی بینمصرف کنندگان مواد مخدر 

 

/ 0 نظر / 269 بازدید